Bekaret Testi Antalya

Antalya bekaret testi, kızlık zarı muayenesi olarak bilinen ve yalnızca bireyin rızası dahilinde gerçekleştirilen, özel bir uygulamadır. Bu uygulamadan bahsetmeden önce tıbbi veya biyolojik olarak, kadınların veya erkeklerin bedeninde ‘’bekareti’’ temsil etmekle görevli olan bir doku olmadığını belirtmek gerekir. Ancak bazı toplumlarda, vajina girişinde yer alan ‘’hymen’’ veya kızlık zarı isimli doku, sosyokültürel olarak ‘’bekaret’’ kavramıyla özdeşleştirilmiştir. Bekaret testi de bahsi geçen kızlık zarı isimli dokunun bütünlüğünü kontrol etmek amacıyla yapılmaktadır. Bu uygulama sayesinde birey, kızlık zarının zarar görüp görmediğini öğrenebilir ve talep ettiği takdirde kızlık zarı dikimi gibi uygulamalara başvurabilir.

Yazımızın devamında ‘’Bekaret testi için hangi doktora gidilir?’’, ‘’Bekaret testi sonuçları ne zaman belli olur?’’, ‘’Bekaret testi hangi hastanelerde yapılır?’’ ve ‘’Bakirelik testi nasıl yapılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Antalya bekaret testi, bakirelik testi ve kızlık zarı muayenesi gibi konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Mehmet Bekir Şen ile iletişime geçebilirsiniz.

Bekaret Testi Nedir?

Bekaret testi, kızlık zarının bütünlüğünü kontrol etmek amacıyla, kızlık zarına zarar vermeden gerçekleştirilen özel bir uygulamadır. Bu uygulama, daha önce de bahsettiğimiz gibi yalnızca bireyin rızası dahilinde yapılabilmektedir. Yani reşit olan hiçbir birey, bu uygulamaya katılması yönünde baskıya uğramamalıdır. Rıza dahilinde gerçekleşmeyen uygulamalarda hem uygulamayı gerçekleştiren doktorun hem de bireyi uygulamayı gerçekleştirmesi yönünde zorlayan kişilerin suç işlediği kabul edilir. 

Bekaret Testi Neden Yapılır?

Bekaret testi genelde, bireylerin, kızlık zarlarının bütünlüğü hakkında kesin bir bilgi sahibi olabilmesi için yapılmaktadır. Daha önce de bahsettiğimiz gibi kızlık zarları, çeşitli aktiviteler sonucu yırtılabilir veya bozulabilirler. Bir kaza, sportif aktivite veya herhangi bir olay sebebiyle kızlık zarının zarar gördüğünden endişe eden kadınlar, bekaret testi sayesinde kızlık zarlarının bütünlüğü hakkında kesin bir bilgi edinebilirler. Böylece gerek duyuyorlarsa kızlık zarı dikimi gibi işlemler yaptırabilirler. 

Bekaret Testi Kimlere Yapılabilir?

Bekaret testi, 18 yaşını doldurmuş olan ve uygulmanın gerçekleşmesi yönünde, hür iradesiyle rıza vermiş olan bireylere yapılabilir. 18 yaşından küçük olan bireylerde yasal vasinin veya aile üyelerinin de izni gerekebilmektedir. 

Bekaret Testi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Bekaret testi, dişi üreme sistemi organları hakkında özel bir öğrenim almış olan, kadın doğum uzmanları tarafından gerçekleştirilir. Böylece hem kızlık zarının durumu detaylı bir şekilde değerlendirilebilir hem de işlemler sırasında kızlık zarına zarar verilmemiş olur. Bu gibi nedenlerden bekaret testi veya kızlık zarı muayenesi olarak bilinen işlem için yalnızca kadın doğum uzmanlarına başvurulmalıdır.

Bekaret Testi Hangi Hastanelerde Yapılır?

Bekaret testi özel kliniklerde, muayenehanelerde veya özel hastanelerde yapılabilmektedir. Devlet hastanelerinde bekaret testi veya kızlık zarı muayenesi gibi uygulamalar isteğe bağlı olarak gerçekleşmez. 

Bekaret Testi Ne İşe Yarar?

Bekaret testi, kızlık zarının zarar görüp görmediğini anlamak için gerçekleştirilir. Böylece kızlık zarı zarar görmüşse birey konu hakkında kesin bir bilgi edinebilir ve ihtiyaç duyuyorsa kızlık zarı dikimi gibi işlemlere başvurabilir.

Bekaret Testi Yasak Mı?

Bekaret testi, yasalar tarafından belirlenen sınırlandırmalara uyulduğu takdirde yasal bir işlemdir. Eğer bireyin, uygulama için rızası varsa, 18 yaşından büyükse ve uygulamayı gerçekleştirmeye yönelik herhangi bir sağlık engeli bulunmuyorsa bekaret testi yasal olarak yapılabilir. 

Bekaret Testi Ne Kadar Sürer?

Bekaret testi son derece hızlı, güvenli ve ağrısız bir uygulamadır. Bu uygulama çoğu zaman 5 ila 10 dakika içerisinde tamamlanır. Eğer uygulamaya kızlık zarı dikimi de eşlik edecekse tüm işlemler yarım saat içerisinde son bulmuş olur. 

Bekaret Testi Nasıl Yapılır?

Bekaret testi, özel bir jinekolojik muayene masasında gerçekleşir. Doktor, işlem sırasında vajinal dudakları dikkatle aralar ve kızlık zarının durumunu değerlendirir. Bu işlem sırasında kızlık zarına müdahale edilmez, böylece kızlık zarı zarar görmez. Daha sonra ise yaptığı gözlemler hakkında hastasını detaylı olarak bilgilendirir. Eğer hasta talep etmişse işlemin hemen ardından kızlık zarı dikimi de gerçekleştirilebilir. 

Antalya Bekaret Testi Fiyatları 2024

Antalya bekaret testi fiyatları, kızlık zarı muayenesi fiyatları ve bakirelik testi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Mehmet Bekir Şen ile iletişime geçebilirsiniz.


Doktora Sorun!
Call Now Button