İlk Gece Korkusu Antalya

İlk gece korkusu, ilk defa cinsel ilişkide bulunacak olan kadınlarda görülen ve bazı durumlarda cinsel ilişkiyi zor veya imkansız kılan bir durumdur. Cinsellik ve cinsel ilişkilerle ilgili, halk arasında oldukça yaygın olan bazı yanlış inanışlar vardır. Bu yanlış inanışlar, cinsellikle ilgili diğer sosykültürel söylemlerle birleştiğinde, bireylerin; çocukluklarından itibaren cinselliğe karşı önyargı sahibi olmasına yol açarlar. Bu önyargılar, bireylerin yetişkinlik yaşamlarında da hayatlarını etkilemeye devam eder. Hatta ilk cinsel deneyimlerini yaşayacakları sırada yoğun bir korku ve kaygı hissi duymalarına yol açar. Bireyler buna bağlı olarak bedenlerinin istemsiz bir şekilde kasıldığını hissedebilirler. Bu kasılma vajinal kaslarda da gerçekleştiği takdirde cinsel birleşme gerçekleşemez. Bu da romantik ilişkiler açısından bazı sorunlara yol açabilir.

Yazımızın devamında ‘’İlk gece korkusu nasıl geçer?’, ‘’İlk gece korkusu neden olur?’’, ‘’Kızlık zarı yırtılması ağrılı mı?’’ ve ‘’İlk gece korkusu için ilaç var mı?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. İlk gece korkusu ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Mehmet Bekir Şen ile iletişime geçebilirsiniz.

İlk Gece Korkusu Nedir?

İlk gece korkusu, ilk cinsel deneyimini yaşayacak olan kadınlarda görülen; yoğun bir korku ve kaygı hissiyle karakterize olan bir durumdur. İlk gece korkusu sebebiyle bireyin vücudunda istemsiz kasılmalar gerçekleşebilir. Bu kasılmalar vajinal kaslarda da görülür ve buna bağlı olarak cinsel ilişki zorlaşabilir. İlk gece korkusu, vajinismus olarak bilinen yaygın cinsel işlev bozukluğunun da nedenleri arasında yer almaktadır.

İlk Gece Korkusu Neden Olur?

İlk gece korkusu nedenleri arasında şunlar yer alabilir:

  • Cinsellikle ilgili yanlış inanışlar.
  • Cinsellikle alakalı kapalı bir toplumda ve ailede yetişmiş olmak.
  • Cinsellik eğitimi almamış olmak.
  • Psikolojik travmalar veya cinsel istismar gibi durumlar.
  • İlk cinsel ilişki sırasında duyulacak olan ağrıdan korkmak.
  • Kızlık zarının kanayıp kanamayacağı konusunda endişe etmek.

Bu gibi etmenler ilk gece korkusunun ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

İlk Gece Korkusu Nasıl Yenilir?

İlk gece korkusu çoğu zaman bireylerin, cinsellikle ilgili sahip oldukları yanlış bilgiler ve önyargılar sebebiyle ortaya çıkar. Bu yüzden evlilik veya ilk cinsel ilişki öncesinde bireylere, güvenilir kaynaklardan cinsellikle ilgili içerikler okumaları veya alanında uzman bir bireyden danışmanlık almaları önerilir. İlk gece korkusunu yenmek için yapılabilecek bir diğer şey ise partnerle iletişim kurmaktır. İlk ilişki ile ilgili kaygılar ve korkular partner ile paylaşılmalıdır. Partnerler birbirlerine karşı anlayışlı olmalı ve birbirlerini desteklemelidir.

İlk Cinsel İlişki Ağrılı Mıdır?

İlk cinsel ilişki sırasında bir miktar ağrı hissedilmesi olasıdır. Ancak bu ağrının şiddeti genellikle son derece azdır. Eğer cinsel birleşme öncesinde vajinal ıslanma yeterince gerçekleşmişse birleşme sırasında hiç ağrı bile duyulmayabilir. Bu yüzden çiftlere, ilk cinsel birleşme öncesinde halk arasında ‘’ön sevişme’’ olarak tabir edilen kısmı uzun tutmaları, her iki partner de ilişkiye hazır hissettiğinde cinsel birleşme aşamasına geçmeleri tavsiye edilir. Böylece ilk cinsel ilişki sırasında duyulacak olan ağrı hissi azaltılabilir, hatta ağrı hissi meydana bile gelmeyebilir.

Kızlık Zarı Yırtılması Ağrılı Mı?

Kızlık zarı yırtılması sırasında anlık olarak, keskin bir ağrı hissi duyulması mümkündür. Ancak daha önce de bahsettiğimiz gibi bu ağrının şiddeti kişiden kişiye değişebilir. Hatta bazı bireylerde ağrı görülmeyebilir. Bu yüzden kızlık zarı yırtılması sonucu duyulması beklenen ağrıdan endişe edilmemelidir.

Kızlık Zarı Kanaması Ne Kadar Olur?

İlk cinsel ilişki sırasında, kızlık zarının yırtılması ile birlikte hafif bir kanama görülmesi beklenir. Bu kanama genelde oldukça hafiftir. Hatta bazı bireylerde kanama meydana gelmeyebilir. Bu durum, bazı bireylerde ilk gece korkusunu ortaya çıkmasına yol açabilir. Çünkü geleneksel toplumlarda ve ailelerde, kadınların, ilk cinsel ilişki sırasında kanaması beklenmektedir. Ancak bilimsel olarak da kanıtlandığı üzere kızlık zarı, ilk cinsel ilişki sırasında her zaman kanamak zorunda değildir. Bu gibi konular hakkında partnerlerin her ikisi de bilgilendirilmelidir.

İlk Gece Korkusu İçin İlaç Var Mı?

İlk gece korkusu için herhangi bir ilaç kullanmaya gerek yoktur. Partnerler, birbirleri ile sağlıklı bir iletişim kurarak veya bir uzmandan danışmanlık alarak ilk gece korkusunu yenebilirler. Doktor tarafından reçete edilmediği sürece ilk gece korkusu için herhangi bir ilaç kullanılmamalıdır.

İlk Gece Korkusu ve Vajinismus Aynı Şey Mi?

İlk gece korkusu ve vajinismus aynı şeyler değildir. Ancak ilk gece korkusu sırasında hissedilen korku, kaygı ve kasılmalar; vajinismusta süreklilik kazanabilir ve daha şiddetli olabilir.


Doktora Sorun!
Call Now Button