Kızlık Zarı Bozulduktan Sonra

Kızlık zarı bozulduktan sonra bireyler bazı şikayetler deneyimleyebilir ve bu şikayetler hakkında çeşitli sorulara sahip olabilirler. Yazımızın devamını inceleyerek kızlık zarı bozulması sonrasında yaşanan süreçlerle ilgili detaylı bilgi edinebilirsiniz. 

Kızlık Zarı Bozulduktan Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Kızlık zarı bozulduktan eğer ağrı hissi fazla ise ilişkiye ara verilebilir ve kanama tamamen durana kadar bir süre cinsel ilişki kurulmayabilir. İlk cinsel ilişkiden sonra, kanamanın da etkisiyle dokular enfeksiyonlar açısından daha hassas bir yapıya sahip olurlar. Bu yüzden kızlık zarı bozulduktan sonra genital bölge temizliğine dikkat edilmelidir. 

Kızlık Zarı Bozulduktan Sonra İdrardan Kan Gelmesi Normal Mi?

Kızlık zarı bozulduktan sonra idrardan kan gelmesi normal değildir. Kanın idrardan geldiğinden emin olunmuşsa bir idrar yolu enfeksiyonu söz konusu olabilir. Cinsel ilişkiler sebebiyle kadınlar yaygın olarak idar yolu enfeksiyonu deneyimleyebilirler. Eğer idrarda kan görülmesi gibi belirtilere, idrar yaparken ağrı ve yanma, yüksek ateş ve benzer şikayetler de eşlik ediyorsa mutlaka bir kadın hastalıkları doktoru ile görüşülmelidir. Böylece idrar yolu enfeksiyonu tedavisine başlanabilir. 

Kızlık Zarı Bozulduktan Sonra İlişkiye Girilir Mi?

Kızlık zarı bozulduktan sonra ilişkiye devam edilebilir veya sonrasında yeniden ilişkiye girilebilir. Ancak bazı kişilerde kızlık zarı bozulduktan sonra bir miktar daha fazla kanama ve ağrı görülebilmektedir. Bu yüzden eğer birey kendisini cinsel ilişkiye hazır hissetmiyorsa birkaç gün boyunca beklenebilir. Bu süreçte farklı cinsel aktivitelerin sınırlandırılması şart değildir. 

Kızlık Zarı Bozulduktan Sonra Ne Zaman İlişkiye Girilir?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi kızlık zarı bozulduktan sonra ilişkiye devam edilebilir veya aynı gün yeniden ilişkiye girilebilir. Bunun gerçekleşebilmesi için bireyin kendisini hazır hissetmesi önemlidir. Eğer cinsel ilişki sırasında kanamaya bağlı rahatsızlık duyuluyorsa veya ağrı hissediliyorsa bir süre cinsel ilişkilere ara verilebilir. Genelde birkaç gün içerisinde kanama tamamen durur ve ağrı hissi de tekrarlamaz. 

Kızlık Zarı Bozulduktan Sonra Hamile Kalınır Mı?

Kızlık zarı bozulduktan sonra hamile kalmak mümkündür. Kızlık zarı genellikle ilk cinsel ilişki sırasında bozulur. Eğer bu süreçte çiftler, doğum kontrol uygulamalarıyla korunmuyorlarsa gebelik gerçekleşebilir. Ancak genel olarak ilk cinsel ilişki sonrasında hamile kalınması şart değildir. 

Kızlık Zarı Bozulduktan Sonra Ne Zaman İyileşir?

Kızlık zarı bozulduktan sonra yaklaşık 2 ila 3 gün içerisinde iyileşir. Ancak bu süreyi takip eden günler içerisinde, cinsel ilişki sırasında bir miktar ağrı hissedilmesi normaldir. Kızlık zarının 2 hafta gibi bir süre zarfında tamamen iyileşmesi beklenmektedir. 

Kızlık Zarı Bozulduktan Sonra Adet Olunur Mu?

Kızlık zarının bozulması, adet düzenini hiçbir şekilde etkilemez. Eğer cinsel ilişki sırasında korunulmuşsa ve gebelik ihtimali söz konusu değilse adet kanamalarının beklenen tarihlerde başlaması beklenir. Yani kızlık zarının bozulmasıyla birlikte hemen adet olunmaz. Kızlık zarı bozulması sonrası ortaya çıkan kanama, adet kanamaları ile karıştırılmamalıdır. 

Kızlık Zarı Bozulduktan Sonra Akıntı Gelir Mi?

Kızlık zarı bozulduktan sonra akıntı miktarında hafif bir artış gözlenebilir. Kızlık zarı kanaması sonucu akıntının renginde de bazı değişimler gözlemlenmesi mümkündür. Kızlık zarı bozulması sonrası kahverengi akıntı, pek çok kadının deneyimlediği bir belirtidir. Akıntı miktarının veya renginin birkaç gün içerisinde normale dönmesi beklenir. Bazı durumlarda kahverengi akıntı 1 hafta kadar devam edebilir. 

Kızlık Zarı Bozulduktan Sonra Adet Düzensizliği Olur Mu?

Kızlık zarı bozulduktan sonra adet düzenizliği görülmez. Adet düzensizliği, çoğu zaman hormonlardaki bir dengesizlik veya dişi üreme sistemi organlarındaki bir rahatsızlık sonucu ortaya çıkar. Kızlık zarının bozulması gayet beklendik ve normal bir durumdur. Dolayısıyla da kızlık zarı bozulduktan sonra adet düzensizliği meydana gelmez. Ancak bazı bireylerde, gebelik ihtimali veya ilk gece korkusu sebebiyle duyulan stres; adet kanamalarının bir miktar gecikmesine yol açabilir. 

Kızlık Zarı Bozulduktan Sonra Ara Ara Kan Gelmesi Normal Mi?

Kızlık zarı bozulduktan sonra ara ara, hafif kanamalar görülmesi normaldir. Özellikle de kızlık zarı bozulduktan sonra kurulan cinsel ilişkiler, iyileşme sürecinde olan dokuların bir miktar tahriş olmasına ve yeniden kanamasına sebep olabilmektedir. Kanamalar lekelenme tarzı ise ve miktarları azsa endişelenmeye gerek yoktur. 

Kızlık Zarı Bozulduktan Sonra Dikilir Mi?

Yırtılan kızlık zarlarını diktirmek ve onarmak mümkündür. Bu amaçla gerçekleşen uygulama kızlık zarı dikimi veya kızlık zarı onarımı olarak bilinmektedir. 


Doktora Sorun!
Call Now Button