Kızlık Zarı Nedir?

Kızlık zarı, vajinanın 0,5 santimetre ila 1 santimetre içerisinde yer alan, görece esnek ve ince bir yapıya sahip olan deri dokusudur. Tıp dilinde ‘’hymen’’ olarak isimlendirilen kızlık zarının, bilindiği kadarıyla herhangi bir biyolojik görevi yoktur. Bununla birlikte vajinayı, dış ortamdan gelebilecek tehlikeli mikroorganizmalara karşı belli miktarda koruduğu düşünülmektedir. Bazı toplumlarda ise kızlık zarı, ‘’bekaret’’ göstergesi olarak değerlendirilmektedir. Ancak elbette bu sosyokültürel bir çıkarımdır, kızlık zarının biyolojik olarak ‘’bekaret’’ kavramını temsil etmek gibi bir görevi yoktur. Bu dokunun, genelde ilk cinsel birliktelik sırasında yırtılması ve kanaması beklenmektedir. Bununla birlikte, kızlık zarlarının yapısı kişiden kişiye değişebildiği için her zaman kanama veya ağrı görülmesi şart değildir. Günümüzde talep eden bireyler, kızlık zarlarının bütünlüğünü öğrenmek için kızlık zarı muayenesi yaptırabilir, gerektiğinde ise kızlık zarı dikimi yaptırabilirler.

Yazımızın devamında ‘’Kızlık zarı nasıl bozulur?’’, ‘’Kızlık zarı bozulması nedenleri nelerdir?’’, ‘’Kızlık zarı dikimi ne kadar sürer?’’ ve ‘’Kızlık zarı bozulma belirtileri nelerdir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Antalya kızlık zarı dikimi ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Mehmet Bekir Şen ile iletişime geçebilirsiniz. 

Kızlık Zarının Görevi Nedir?

Kızlık zarının biyolojik olarak herhangi bir görevi yoktur. Ancak bazı araştırmalarda kızlık zarının, vajina florasını yabancı mikroorganizmalara karşı belli oranda koruduğu düşünülmektedir. Bununla birlikte kızlık zarına, bazı toplumlarda farklı sosyokültürel anlamlar ve görevler de yüklenmiştir. Mesela bazı toplumlarda kızlık zarı ‘’bekaret’’ göstergesi olarak kabul edilmektedir. 

Kızlık Zarı Neden Yırtılır?

Kızlık zarı, daha önce de bahsettiğimiz gibi inceliği ve esnekliği kişiden kişiye değişiklik gösterebilen bir dokudur. Bu yüzden bazı bireylerin kızlık zarları, cinsel ilişki sırasında bile bozulmayabilir. Bazılarında ise bozulma, vajinada gerilim meydana getiren sportif aktiviteler sırasında gerçekleşebilir. Genel olarak kızlık zarının bozulma nedenleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Cinsel ilişki.
  • Mastürbasyon.
  • Bazı sportif aktiviteler.
  • At binmek.
  • Bilinçsiz tampon kullanımı.

Kızlık zarının bozulma nedenleri bu şekilde özetlenebilir. 

Kızlık Zarı Yırtılma Belirtileri

Kızlık zarı yırtılma belirtileri arasında hafif bir kanama ve anlık bir ağrı hissi vardır. Ancak belirtilerin şiddeti, kızlık zarının hangi sebepten yırtıldığında, kızlık zarının yapısına ve benzer faktörlere göre değişiklik gösterebilir. Mesela bazı kişilerde kızlık zarı yırtılması sonucu damlalar halinde bir kanama görülürken bazı kişilerde hiç kanama görülmeyebilir. Aynı şekilde kızlık zarı yırtılması sonucu bazı bireyler keskin bir ağrı hissi duyarken bazılarda ağrı hissi hiç görülmez. 

Kızlık Zarı Yırtılması Nasıl Anlaşılır?

Cinsel bir aktiviteyi, bir kazayı veya sportif faaliyeti takip eden beklenmedik bir kanama sonucu kızlık zarının yırtıldığından şüphe edilebilir. Ancak daha önce de bahsettiğimiz gibi kızlık zarı yırtılması sonucu kanama, herkesin deneyimlediği bir belirti değildir. Bu yüzden kızlık zarlarının bütünlüğünü merak eden bireyler, kızlık zarı muayenesi ile kesin olarak zarlarının yırtılıp yırtılmadığını öğrenebilirler.

Kızlık Zarı Diktirilebilir Mi?

Kızlık zarı, yırtıldığı takdirde yeniden dikilebilen bir yapıya sahiptir. Bu amaç doğrultusunda gerçekleştirilen kızlık zarı dikimi, geçici veya kalıcı suretle yapılabilir.

Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

Kızlık zarı dikimi, yırtılan kızlık zarının onarılabilmesi ve sonraki ilk ilişki sırasında yeniden kanayabilmesi için yapılan özel bir uygulamadır. Kızlık zarı dikimi iki farklı şekilde yapılabilmektedir. Bunlardan ilki geçici kızlık zarı dikimidir. Geçici kızlık zarı dikimiyle onarılan kızlık zarları, yaklaşık 1 hafta boyunca onarılmış bir şekilde kalırlar. Bu süre içerisinde cinsel ilişki gerçekleşirse yeniden bozulur ve kanarlar. Kalıcı kızlık zarı dikiminde ise yırtılmış olan kızlık zarı, kalıcı olarak onarılır. Yırtılmanın veya yeniden kanamanın gerçekleşebilmesi için cinsel ilişkinin belli bir zaman aralığında gerçekleşmesine gerek yoktur.

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Olur?

Kızlık zarı dikimi, daha önce de bahsettiğimiz gibi geçici veya kalıcı olacak şekilde yapılabilir. Her iki işlem sırasında da özel anestezi uygulamaları sayesinde ağrı ve rahatsızlık hissi duyulmaz. Geçici kızlık zarı dikiminde, kızlık zarı kendiliğinden eriyen özel ipliklerle geçici olarak tamir edilir. Böylece gerçekleşecek olan ilk cinsel ilişki sırasında kanama meydana gelir. Kalıcı kızlık zarı dikimi ise genel olarak iki farklı teknikle yapılır. Bu tekniklerden ilki flep yöntemi olarak bilinir. Bu yöntem sırasında vajina alt duvarından kaldırılan bir doku, vajina üst duvarına özel bir yöntemle sabitlenir. Böylece cinsel ilişki sırasında doku açılır ve kanama görülür. Mikrocerrahi ile kalıcı kızlık zarı dikiminde ise kızlık zarı, hassas dikiş işlemleriyle onarılır ve eski bütünlüğüne kavuşturulur.

Kızlık Zarı Dikimi Ne Kadar Sürer?

Kızlık zarı dikimi yaklaşık 20 dakika içerisinde tamamlanır. İşlemden sonra aynı gün eve dönülebilir.


Doktora Sorun!
Call Now Button