Kızlık Zarı Bozulma Belirtileri

Kızlık zarı bozulma belirtileri, aralarında kanama ve ağrı gibi şikayetlerin yer aldığı, şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterebilen belirtilerdir. Kızlık zarı, diğer tüm canlı dokular gibi onu besleyen ve destekleyen damar ağlarına sahiptir. Kızlık zarının bozulmasıyla birlikte bu damar ağları da yırtılır. Buna bağlı olarak ağrı ve kanama meydana gelir. Ancak bahsi geçen şikayetlerin şiddeti, kızlık zarının yapısına ve kızlık zarının bozulma nedenine göre değişiklik gösterebilir. Bu yüzden herkeste, bahsi geçen belirtilerin görülmesi veya görülse bile aynı şiddette olması beklenmemelidir. Kızlık zarı bozulma belirtileri ve bu belirtilerin detayları hakkında insanların toplumun bilinçlendirilmesi son derece önemlidir. Böylece gerek çiftler gerekse de aileler arasında istenmeyen pek çok olayın önüne geçilebilir.

Yazımızın devamında ‘’Kızlık zarı yırtılma belirtileri nelerdir?’’, ‘’Kızlık zarı yırtıldığında kanama olmaması normal mi?’’, ‘’Kızlık zarı bozulması nasıl anlaşılır?’’ ve ‘’Kızlık zarı bozulma belirtileri herkeste aynı mı?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Antalya kızlık zarı bozulma belirtileri ve kızlık zarı dikimi gibi konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Mehmet Bekir Şen ile iletişime geçebilirsiniz.

Kızlık Zarı Nedir?

Kızlık zarı, vajina girişinde yer alan, kalınlığı 2 ila 3 milimetre civarında değişiklik gösteren, ince bir deri dokusudur. Kızlık zarının üzerinde, doğuştan gelen delikler yer alır. Bu delikler sayesinde, ergenliğe girildiğinde adet kanı vücut dışına tahliye edilir. Kızlık zarının, genellikle ilk cinsel birleşme sırasında yırtılması beklenir. Ancak bazı bireylerde kızlık zarı, çeşitli fiziksel aktiviteler, tıbbi tedaviler veya kazalar sonucu da yırtılabilmektedir. 

Kızlık Zarı Neden Bozulur?

Kızlık zarı yapısı gereği, vajina ve çevresinde meydana gelen gerilim sebebiyle zarar görebilir ve yırtılabilir. Bu gerilim, çoğu zaman bireyin ilk cinsel ilişkisi sırasında penisin vajinaya girmesiyle birlikte gerçekleşir ve kızlık zarı yırtılır. Ancak bazı spor aktiviteleri, kazalar, kadın doğum tedavileri ve mastürbasyon gibi etmenler de kızlık zarının bozulmasına sebep olabilir. Bazı kişilerde ise kızlık zarı doğuştan hiç oluşmamıştır. Bu durum gayet normaldir ve herhangi bir hastalığa işaret etmez. 

Kızlık Zarı Bozulması Nasıl Anlaşılır?

Kızlık zarı bozulduğunda genellikle damlalar halinde, lekelenmeyi andıran bir kanama meydana gelir. Bu kanamaya ani bir ağrı hissi de eşlik edebilir. Bahsi geçen belirtiler sebebiyle birey kızlık zarının bozulduğundan şüphelenebilir. Ancak bazı bireylerde bu belirtilerin hiç görülmediğinin de altını çizmek gerekir. Kızlık zarının yapısıyla ilgili durumlar sebebiyle kanama ve ağrı görülmemesi de son derece normaldir. Bu yüzden kızlık zarlarının bütünlüğünden kesin olarak emin olmak isteyen bireylere kızlık zarı muayenesi olarak bilinen uygulama önerilir. 

Kızlık Zarı Bozulduğunda Kanama Olmaması Normal Mi?

Kızlık zarı bozulduğunda kanama meydana gelmemesi son derece normaldir. Her ne kadar halk arasında, ilk ilişkiden sonra her zaman kanama geleceğine dair yanlış bir inanış olsa da kızlık zarının ilk cinsel ilişki sonrasında kanamaması normaldir. Kızlık zarları delikli bir yapıya sahiptirler ve bazen bu delikler, zarın yırtılmasına gerek kalmadan ilişkinin gerçekleşmesine olanak sağlarlar. Hatta bu kişilerde kızlık zarı, yapacakları ilk normal doğuma kadar yırtılmadan korunabilir. Bazı kişilerde ise yırtılma gerçekleşse bile fark edilir miktarda bir kanama meydana gelmeyebilir. Bu gibi durumlar bireyin daha önce cinsel ilişkide bulunduğu anlamına gelmez. 

Kızlık Zarı Bozulma Belirtileri Herkeste Aynı Mı?

Kızlık zarı bozulma belirtileri herkeste aynı değildir. Kanama ve ağrının olup olmayacağından; kanama ve ağrının şiddetine kadar pek çok faktör bireyden bireye değişiklik gösterebilir. 

Kızlık Zarı Muayenesi Nedir?

Kızlık zarı muayenesi, kızlık zarının bozulduğundan şüphe eden bireylerin, zarlarının bütünlüğü hakkında kesin bir bilgi edinebilmesi için yapılan özel bir uygulamadır. Bu uygulama sırasında, eğer kızlık zarı bozulmamışsa kızlık zarına zarar verilmez. Dokor işlemin ardından kızlık zarının bütünlüğü hakkında hastasını bilgilendirir. Daha sonrasında ise hastanın talepleri doğrultusuna kızlık zarı onarımı (kızlık zarı dikimi) yapılabilir. 

Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

Kızlık zarı dikimi, kızlık zarının geçici veya kalıcı olarak onarılması için gerçekleştirilen özel bir uygulamadır. Hymenoplasti olarak da bilinen bu uygulama sayesinde kızlık zarı onarılabilir ve sonraki ilişkide yeniden yırtılarak kanayabilir. 

Kızlık Zarı Dikimi Ne Kadar Sürer?

Kızlık zarı dikimi yaklaşık 15 ila 20 dakika içerisinde tamamlanır. Eğer işleme kızlık zarı muayenesi veya vajina daraltma gibi uygulamalar da eşlik ediyorsa uygulamanın süresi bir miktar artabilir. 

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Olur?

Kızlık zarı dikimi, özel anestezi uygulamaları altında herhangi bir ağrı hissine yol açmadan yapılır. Bu uygulama sırasında kızlık zarı, özel dikiş yöntemleri ile geçici veya kalıcı olarak tamir edilebilir. Konu hakkında detaylı bilgi almak için sitemizde yer alan Kızlık Zarı Dikimi isimli yazıyı inceleyebilirsiniz. 

Antalya Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları 2024

Antalya kızlık zarı dikimi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Mehmet Bekir Şen ile iletişime geçebilirsiniz.


Doktora Sorun!
Call Now Button