Kızlık Zarı Bozulduktan Sonra İlişkiye Girilir Mi?

Kızlık zarı bozulduktan sonra ilişkiye girilebilir. Kızlık zarı, genellikle bireyin kurduğu ilk cinsel ilişki sırasında yırtılır. Kızlık zarının yırtılması ile birlikte bir miktar kanama ve hafif bir ağrı hissi meydana gelir. Ağrının şiddeti ve kanamanın miktarı kişiden kişiye değişebilir. Hatta bazı bireylerde ağrı veya kanama hiç görülmeyebilir. Eğer kızlık zarı yırtıldıktan sonra birey, kendisini fiziksel ve zihinsel olarak cinsel ilişkiye hazır hissediyorsa cinsel ilişkiye devam edebilir. Aynı gün yeniden cinsel ilişkiye girmesinde de herhangi bir sakınca yoktur. 

Kızlık Zarı Bozulduktan Kaç Gün Sonra İlişkiye Girilmeli?

Kızlık zarı bozulduktan sonra cinsel yaşama ara verilip verilmeyeceği, ara gerekiyorsa da kaç gün verileceği bireyin kendisine kalmıştır. Daha önce de bahsettiğimiz gibi kızlık zarı bozulduğunda ortaya çıkan ağrı ve kanama gibi şikayetlerin şiddeti kişiden kişiye değişebilir. Bazı bireyler, son derece az miktarda bir kanama ve ağrı hissiyle karşılaştıkları için aynı gün bile cinsel ilişkide bulunmayı tercih edebilirler. Bazı bireyler ise kanamanın ve ağrının miktarı fazla olduğu için birkaç gün boyunca cinsel ilişkiye ara vermeyi tercih edebilirler. Genel olarak bakıldığında, ilk cinsel ilişki sonrası yırtılan kızlık zarının iyileşebilmesi ve kanamanın durması için birkaç gün boyunca ilişkiye ara verilmesi daha yararlı olabilir. Ancak elbette bu gibi durumlarda tercih hakkı bireyin kendisine bırakılmalıdır. 

Kızlık Zarı Bozulduktan Sonra İkinci İlişkide Kan Gelmesi Normal Mi?

Kızlık zarı bozulduktan sonra ikinci cinsel ilişkide kanama tekrarlayabilir. Kızlık zarı bozulduktan sonra meydana gelen kanama hemen durmaz. Birkaç gün boyunca devam edebilir veya tekrarlayan cinsel ilişki ile birlikte yeniden başlayabilir. Bu yüzden bir haftaya kadar, açık renkli pembe damlalar şeklinde olsa bile kanama görülmesi normaldir. 


Doktora Sorun!
Call Now Button