Kızlık Zarı Nasıl Kontrol Edilir?

Kızlık zarının bütünlüğü, vajinal dudakların ayrılmasıyla kontrol edilebilmektedir. Bununla bu gibi uygulamaların ev ortamında veya alanında uzman olmayan bireyler tarafından gerçekleştirilmesi önerilmez. Hem diğer vajinal dokular hem de kızlık zarı, dış tehditlere karşı hassas bir yapıya sahiptir.

İdeal koşullar altında gerçekleşmeyen kontroller vajina içerisinde enfeksiyonlara veya kızlık zarının yırtılmasına sebep olabilmektedir. Bu yüzden kızlık zarının bütünlüğünü merak eden bireylerin kızlık zarı muayenesi gibi tıbbi uygulamalara başvurması önerilmektedir. Böylece kadın doğum uzmanı, ideal koşullar altında ve güvenli bir şekilde kızlık zarının zarar görüp görmediğini anlayabilir.

Kızlık Zarı Muayenesi Nedir?

Kızlık zarı muayenesi, kadın doğum uzmanları tarafından, kızlık zarının bütünlüğünü değerlendirmek için yapılan özel bir uygulamadır. Bu uygulama sayesinde, ağrısız bir şekilde kızlık zarının bütünlüğü kontrol edilebilir. Eğer kızlık zarında bir hasar veya bozulma varsa doktor hastasını bilgilendirir. Daha sonrasında ise hastanın talepleri doğrultusunda kızlık zarı dikimi gibi işlemlere başvurulabilir.

Kızlık Zarı Muayenesi Ne Kadar Sürer?

Kızlık zarı muayenesi yaklaşık 5 ila 10 dakika içerisinde tamamlanmaktadır. Bu işlem son derece hızlı ve ağrısızdır. Hastalar kızlık zarı muayenesinin hemen ardından evlerine dönebilir veya isterlerse kızlık zarı dikimi gibi işlemler talep edebilirler.

Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Olur?

Kızlık zarı muayenesi, jinekolojik muayene masası üzerinde, dikkatle gerçekleştirilir. Uygulama sırasında, olası vajinal enfeksiyonları önlemek ve kızlık zarının zarar görmesini engellemek için özenle çalışılır. Doktor yalnızca birkaç dakika içerisinde tüm işlemleri tamamlar ve hastasını kızlık zarının bütünlüğü hakkında bilgilendirir. Daha sonra ise talep edildiği takdirde kalıcı kızlık zarı dikimi veya geçici kızlık zarı dikimi gibi işlemler gerçekleştirilebilir.


Doktora Sorun!
Call Now Button