Kızlık Zarı Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Kızlık zarı, vajinal girişin 2 ila 3 milimetre içerisinde yer alan, zarımsı bir dokudur. Kızlık zarı, cinsel ilişki gibi aktiviteler sırasında yırtıldığında bireyin belli bir miktar ağrı hissetmesine yol açar. Bu ağrıya çoğu zaman hafif miktarda bir kanama da eşlik eder. Bununla birlikte her bireyde, kızlık zarı yırtılması sonucu deneyimlenen belirtiler farklı olabilir. Bazı kişilerde kanama ve ağrı görülmeden de kızlık zarının yırtılması mümkündür. Bazense cinsel ilişki öncesinde, halk arasında ‘’ön sevişme’’ olarak tabir edilen aktivite uzun tutulursa kızlık zarı yırtılmadan da cinsel ilişki kurulabilir. Bu yüzden her zaman kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığını belirtilere bakarak anlamak mümkün değildir. 

Kızlık Zarı Bozulma Belirtileri Nelerdir?

Kızlık zarı yırtılma belirtileri arasında hafif miktarda kanama ve keskin bir ağrı hissi yer almaktadır. Bununla birlikte kanamanın miktarı ve ağrının şiddeti kişiden kişiye değişebilir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi ilk ilişki, bazı bireylerde kanama veya ağrı olmadan da gerçekleşebilir. Bu yüzden kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığını merak eden kişiler, kızlık zarı muayenesi olarak bilinen uygulamaya başvurmaktadır.

Kızlık Zarı Muayenesi Nedir?

Kızlık zarı muayenesi, kızlık zarının zarar görüp görmediğini anlamak için gerçekleştirilen özel bir uygulamadır. 10 dakika içerisinde ve ağrısız bir şekilde gerçekleşen bu uygulama, bireyin rızası dahilinde gerçekleşir. Uygulama sırasında kadın doğum uzmanı, kızlık zarının bütünlüğünü değerlendirir ve hastayı kızlık zarının durumu hakkında bilgilendirir. Eğer kızlık zarında yırtılma varsa birey, işlemin hemen ardından kalıcı kızlık zarı dikimi veya geçici kızlık zarı dikimi yaptırabilir.

Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Olur?

Kızlık zarı muayenesi, özel bir jinekolojik muayene masasında gerçekleşir. Bu uygulama sırasında vajinal dudaklar aralanır ve kızlık zarına zarar vermeden kızlık zarının bütünlüğü değerlendirilir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi bu uygulama birkaç dakika içerisinde, ağrısız bir şekilde tamamlanmaktadır.

Antalya Kızlık Zarı Muayenesi Fiyatları 2024

Antalya kızlık zarı muayenesi fiyatları ve kızlık zarı dikimi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Mehmet Bekir Şen ile iletişime geçebilirsiniz.


Doktora Sorun!
Call Now Button