Kızlık Zarı Bozulması

Kızlık zarı bozulması, cinsel ilişki, mastürbasyon veya kazalar sonucu gerçekleşebilen; genellikle hafif bir ağrıya ve kanamaya yol açan durumdur. Kızlık zarı vajina girişinde yer alır. İnce ve esnek bir yapıya sahiptir. Üzerinde, adet kanının vücut dışına aktarılabilmesi için delikler bulunur. Bu deliklerin yapısı, genişliği ve sayısı kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Kızlık zarı, herhangi bir cinsel aktivite veya kaza sonucu bozulduğunda, damlalar halinde hafif bir kanama görülmesi ve anlık bir ağrı hissi oluşması beklenir. Ancak bazı kişilerde kızlık zarı, ağrı veya kanama olmadan da meydana gelebilir. Kızlık zarı zarar görmüş olan bireyler, talep ettikleri takdirde kalıcı veya geçici kızlık zarı dikimi yaptırabilirler.

Yazımızın devamında ‘’Kızlık zarı yırtılması belirtileri nelerdir?’’, ‘’Kızlık zarı neden yırtılır?’’, ‘’Kızlık zarı yırtılması ağrılı mı?’’ ve ‘’Kızlık zarı dikimi nasıl olur?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Antalya kızlık zarı dikimi ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Mehmet Bekir Şen ile iletişime geçebilirsiniz.

Kızlık Zarı Nedir?

Kızlık zarı, tıp dilinde ‘’hymen’’ olarak isimlendirilen ve vajina girişinde yer alan, ince deri dokusudur. Bu deri dokusu cinsel ilişki, mastürbasyon veya çeşitli fiziksel aktiviteler sonucu yırtılabilir. Buna bağlı olarak da kanama ve ağrı hissi meydana gelebilir. 

Kızlık Zarı Neden Bozulur?

Kızlık zarı bozulması nedenleri arasında şunlar yer alabilir:

  • Cinsel ilişki.
  • Mastürbasyon.
  • Bazı fiziksel aktiviteler.

Kızlık zarı yırtılması nedenleri bu şekilde sıralanabilir. Bazı durumlarda çeşitli tıbbi tedaviler veya cerrahi uygulamalar sırasında da kızlık zarı zarar görebilmektedir. 

Kızlık Zarı Bozulması Belirtileri Nelerdir?

Kızlık zarı bozulması belirtileri arasında kanama ve ağrı hissi yer alır. Kızlık zarının üzerinde yer alan damar ağlarının yoğunluğuna göre kanama miktarı kişiden kişiye değişebilir. Hatta bazı bireylerde kanamanın hiç görülmemesi de mümkündür. Ağrı için de aynı şey söylenebilir. Bazı bireyler kızlık zarlarının yırtılması sebebiyle keskin ve anlık bir ağrı hissi duyabilirler. Bazılarında ise ağrı hissi görülmeyebilir. 

Kızlık Zarı Bozulması Ağrılı Mı?

Kızlık zarı bozulması sonucu şiddeti kişiden kişiye değişebilen bir ağrı hissi meydana gelmesi beklenir. Ancak ağrının ortaya çıkması şart değildir. Eğer birleşme öncesinde vajinal ıslanma ideal bir şekilde gerçekleşmişse ağrı hissi duyulmayabilir. 

Kızlık Zarı Bozulması Hissedilir Mi?

Kadınlar, genelde kızlık zarlarının bozulduğunu hissederler. Ancak bazı bireylerde, vajinal ıslanma yeterince gerçekleştiği için ağrı hissi oluşmayabilir ve kızlık zarının yırtıldığı net bir şekilde hissedilmeyebilir. Kızlık zarının bütünlüğü, kesin olarak yalnızca kızlık zarı muayenesi ile öğrenilebilir. 

Kızlık Zarı Bozulması Kanaması Kaç Gün Sürer?

Kızlık zarı bozulması sonrası kanama yaklaşık 2 ila 3 gün sürer. Ancak bazı kişilerde bir hafta boyunca damlalar halinde hafif bir kanama görülmesi mümkündür. Kahverengi akıntılar da bu kanamalara eşlik edebilir. 

Kızlık Zarı Bozulması Adeti Geciktirir Mi?

Kızlık zarı bozulduğunda adet kanamalarının gecikmesi beklenmez. Ancak ilk cinsel ilişki ile ilgili duyulan yoğun stres veya gebelik ihtimali, kızlık zarı bozulması sonrası adet gecikmesi gibi durumlara yol açabilir. 

Kızlık Zarı Bozulması Karın Ağrısı Yapar Mı?

Kızlık zarı bozulması direkt olarak karın ağrısına yol açmaz. Ancak kızlık zarı bozulduğunda, kanama sonucu herhangi bir enfeksiyon gerçekleşmişse bu enfeksiyona bağlı karın ağrıları gözlemlenebilir. Eğer karın ağrılarına normal olmayan akıntılar, vajinal kaşıntı ve vajinada kızarıklık gibi belirtiler eşlik ediyorsa mutlaka bir kadın hastalıkları doktoru ile görüşülmelidir. 

Kızlık Zarı Onarımı (Dikimi) Nedir?

Kızlık zarı onarımı, yırtılan kızlık zarının özel dikiş işlemleriyle onarılması ve sonrasında gerçekleşecek olan ilk cinsel ilişkide yeniden kanaması için yapılan uygulamadır. 

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı dikimi kalıcı veya geçici olarak yapılabilir. Geçici kızlık zarı dikiminde, kızlık zarı bir hafta boyunca bütünlüğünü koruyacak şekilde onarılır. Böylece bu süre zarfında gerçekleşen ilişkiler sırasında yeniden yırtılır ve kanar. Kalıcı kızlık zarı dikiminde ise flep tekniği ve mikrocerrahi gibi yöntemlerle kızlık zarı kalıcı olarak onarılır. Yıllar sonra bile bir cinsel ilişki gerçekleştiğinde zar yırtılır ve yeniden kanama gerçekleşir.

Antalya Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları 2024

Antalya kızlık zarı muayenesi fiyatları ve kızlık zarı dikimi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Mehmet Bekir Şen ile iletişime geçebilirsiniz.


Doktora Sorun!
Call Now Button