Kızlık Zarı Yırtılması

Kızlık zarı yırtılması, vajina girişinde yer alan ince deri dokusunun yırtılmasıyla meydana gelen durumdur. Tıp dilinde ‘’hymen’’ olarak isimlendirilen kızlık zarı dokusu, yapı bakımından kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Adet kanamaları sırasında, adet kanının vücut dışına tahliye edilebilmesi için üzerinde delikler yer alır. Bu deliklerin yapısı ve sayısı da kişiden kişiye değişiklik gösterir. Kızlık zarları, üzerlerinde yer alan damar ağlarının yoğunluğuna göre yırtıldıkları takdirde belli miktarda bir kanamaya yol açabilirler. Ancak bu kanama herkeste görülmeyebilir. Günümüzde kızlık zarlarının yırtılıp yırtılmadığını merak eden bireyler, kızlık zarı muayenesi ile zarlarının bütünlüğünü kontrol ettirebilirler. Aynı şekilde diledikleri takdirde kızlık zarı onarımı ile kızlık zarlarını diktirebilirler.

Yazımızın devamında ‘’Kızlık zarı bozulması nedenleri nelerdir?’’, ‘’Kızlık zarı bozulması belirtileri nelerdir?’’, ‘’Kızlık zarı dikimi ne kadar sürer?’’ ve ‘’Kızlık zarı dikimi nasıl olur?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Antalya kızlık zarı dikimi ve benzer konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Mehmet Bekir Şen ile iletişime geçebilirsiniz.

Kızlık Zarı Yırtılması Nedir?

Kızlık zarı yırtılması Antalya, kızlık zarının herhangi bir dış etmen veya olay sebebiyle bütünlüğünü kaybetmesidir. Kızlık zarı, vajinanın hemen girişinde yer alır. Bu yüzden vajina içerisine herhangi bir şey gireceği zaman, cismin kızlık zarıyla etkileşime girmesi gerekir. Buna bağlı olarak da kızlık zarı yırtılır. 

Kızlık Zarı Yırtılması Nedenleri Nelerdir?

Kızlık zarı yırtılması nedenleri arasında şunlar yer alabilir:

  • Cinsel ilişki.
  • Mastürbasyon.
  • Trafik kazaları gibi fiziksel travma kaynakları.
  • Tedavi veya tanılama için gerçekleştirilen bazı kadın doğum uygulamaları.
  • Bazı sportif aktiviteler.

Kızlık zarı bozulma nedenleri bu şekilde sıralanabilir. 

Kızlık Zarı Yırtılması Belirtileri Nelerdir?

Kızlık zarı yırtılma belirtileri arasında kanama ve ağrı hissi yer alır. Bireyler, daha önce bahsetmiş olduğumuz ve kızlık zarının yırtılması ile sonuçlanabilecek aktivitelerin ardından bahsi geçen belirtileri deneyimleyebilirler. Ancak kızlık zarının yırtılması sonucunda her zaman ağrı ve kanama ortaya çıkmayabilir. 

Kızlık Zarı Yırtılması Hissedilir Mi?

Kızlık zarı yırtılması bireyin kendisi tarafından hissedilebilir. Vajina bölgesinde, keskin bir ağrı hissi duyulmasıyla karakterize olan bu durum, bazı bireylerde ise hiçbir ağrıya neden olmadan gerçekleşebilir. Bu yüzden kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığını kesin olarak öğrenmek için kızlık zarı muayenesine başvurulmalıdır.  

Kızlık Zarı Yırtılması Karın Ağrısı Yapar Mı?

Kızlık zarı yırtılmasının karın ağrısına yol açması beklenmez. Ancak kızlık zarı yırtıldıktan sonra çevre dokular, bir süre enfeksiyonlara karşı daha hassastırlar. Buna bağlı olarak vajinal enfeksiyonlar meydana gelebilir ve kişi karın ağrısı hissedebilir. Eğer karın ağrısına vajinal kaşıntı ve yüksek ateş gibi belirtiler de eşlik ediyorsa mutlaka bir kadın doğum uzmanına başvurulmalıdır. Böylece vajinal enfeksiyon tedavisine başlanılabilir. 

Kızlık Zarı Yırtılması Ağrılı Mı?

Kızlık zarı yırtılması çoğu zaman ağrıya sebep olur. Ancak ağrı hissi de aynı kanama gibi, kızlık zarı yırtılması sonrası ortaya çıkması şart olan bir belirti değildir. Cinsel birleşme vajina yeterince ıslandıktan sonra gerçekleşmişse kızlık zarı yırtılması sırasında deneyimlenen ağrı son derece az olabilir veya ağrı hissi hiç ortaya çıkmayabilir. Bu yüzden bireyin yalnızca bu gibi belirtilere bakarak kızık zarının yırtılıp yırtılmadığını anlaması her zaman kolay olmayabilir. Bu gibi durumlarda bireye kızlık zarı muayenesi gibi uygulamalara başvurması önerilir. Böylece kızlık zarının bütünlüğü kesin olarak değerlendirilebilir ve gerekirse kızlık zarı dikimi gibi uygulamalara başvurulabilir. 

Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

Kızlık zarı dikimi, kızlık zarının onarılması amacıyla yapılan ve tıp dilinde hymenoplasti olarak bilinen uygulamadır. Kızlık zarı dikiminin iki farklı türü vardır. Bunlardan ilki geçici kızlık zarı dikimidir. Geçici kızlık zarı dikiminde, kızlık zarı yaklaşık 7 ila 10 gün boyunca bütünlüğünü koruyacak şekilde onarılır. Böylece bu süre içerisinde gerçekleşen ilişkiler sırasında yırtılır ve yeniden kanar. Diğer kızlık zarı onarımı uygulaması ise kalıcı kızlık zarı dikimi olarak bilinir. Kalıcı kızlık zarı dikiminde, onarım işlemi kalıcı suretle yapılır. Böylece ilk cinsel birleşme, işlemden yıllar sonra bile gerçekleşse kızlık zarı yırtılır ve kanama görülür. 

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Olur?

Kızlık zarı dikimi, 20 dakika içerisinde ve ağrısız bir şekilde yapılmaktadır. Bu uygulama sırasında, uygulamanın detaylarına göre kızlık zarı; özel dikiş uygulamaları ile tamir edilir. İşlemden sonra aynı gün eve dönmek mümkündür. Konu hakkında detaylı bilgi almak için sitemizde yer alan Kızlık Zarı Dikimi isimli yazıyı inceleyebilirsiniz. 

Antalya Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları 2024

Antalya kızlık zarı dikimi fiyatları ve kızlık zarı muayenesi ücreti hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Mehmet Bekir Şen ile iletişime geçebilirsiniz.


Doktora Sorun!
Call Now Button