Kızlık Zarı Muayenesi Antalya

Kızlık zarı muayenesi, kızlık zarının bütünlüğünü ve durumunu kontrol etmek için, bireyin rızası dahilinde, kadın doğum uzmanları tarafından gerçekleştirilen bir uygulamadır. Kızlık zarı pek çok sebepten zarar görebilir ve yırtılabilir. Bazı durumlarda kızlık zarı yırtılması sonucu kanama ve ağrı gibi belirtiler görülmez. Bu da bireyin, kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığını anlamasını zorlaştırır. Bu gibi durumlarda kızlık zarının bütünlüğü hakkında kesin bir bilgi almak ve gerektiğinde kızlık zarı dikimi gibi işlemler uygulayabilmek için kızlık zarı muayenesine başvurulur. Böylece kızlık zarlarının zarar gördüğünden şüphelenen bireyler, zarlarının durumu hakkında kesin bir bilgi sahibi olabilirler. Yazımızın devamında ‘’Kızlık zarı muayenesi Antalya kayıtlara geçer mi?’’, ‘’Kızlık zarı muayenesi kızlık zarına zarar verir mi?’’, ‘’Kızlık zarı muayenesi nasıl olur?’’ ve ‘’Kızlık zarı muayenesi sırasında ağrı olur mu?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Antalya kızlık zarı muayenesi ve kızlık zarı dikimi gibi konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Mehmet Bekir Şen ile iletişime geçebilirsiniz.

Kızlık Zarı Muayenesi Nedir?

Kızlık zarı muayenesi, kızlık zarının hasar görüp görmediğini anlamak için, kadın doğum uzmanları tarafından gerçekleştirilen, özel bir muayene işlemidir. Kızlık zarı muayenesi sırasında kızlık zarına zarar verilmez. Son derece hızlı ve güvenli olan bu işlem sayesinde bireyler, kızlık zarlarının bütünlüğü hakkında kesin bilgi sahibi olabilirler. Böylece ihtiyaç duyuyorlarsa kalıcı kızlık zarı dikimi veya geçici kızlık zarı dikimi gibi işlemler yaptırabilirler. 

Kızlık Zarı Muayenesi Neden Yapılır?

Kızlık zarı muayenesi, bireylerin; kızlık zarlarının bütünlüğü hakkında kesin bir bilgi sahibi olabilmesi için yapılmaktadır. Bazı bireyler için kızlık zarlarının bütünlüğü son derece önemlidir. Bu yüzden bir kaza, sportif aktivite veya herhangi bir durum sebebiyle kızlık zarlarının zarar gördüğünden şüphe ediyorlarsa kızlık zarı muayenesi yaptırabilirler. Böylece kızlık zarlarının yırtılıp yırtılmadığını kesin olarak öğrenebilir, istek dahilinde kızlık zarı dikimi yaptırabilirler.

Kızlık Zarı Muayenesi Antalya Kimlere Yapılabilir?

Kızlık zarı muayenesi, 18 yaşını doldurmuş olan bireylere yapılır. Bu uygulamanın gerçekleşebilmesi için bireyin, hür iradesiyle rıza vermesi gerekmektedir. Kızlık zarı muayenesinin, diğer tüm tıbbi uygulamalarda olduğu gibi bireyin rızası dışında gerçekleştirilmesi suçtur.

Kızlık Zarı Muayenesi Antalya Kayıtlara Geçer Mi?

Kızlık zarı muayenesi kayıtlara geçer. Kayıt işleminin en önemli nedeni bireyin haklarını korumaktır. Bahsi geçen kayıtlar hiçbir şekilde, bireyin rızası olmadan herhangi bir üçüncü kişiyle paylaşılmaz. Bireyin aile üyeleri veya eşi bile bireyin tedavi kayıtlarına ulaşamaz. 

Kızlık Zarı Muayenesi Kızlığa Zarar Verir Mi?

Kızlık zarı muayenesi sırasında kızlık zarına zarar verilmez. Doktor, kızlık zarının zarar görmemesi için tüm işlemleri özenle gerçekleştirir. Ancak bu işlemin, alanında uzman bir kadın doğum doktoru tarafından yapılması çok önemlidir. Aksi takdirde kızlık zarı zarar görebilir veya vajinal enfeksiyonlar gibi istenmeyen durumlar meydana gelebilir. 

Kızlık Zarı Muayenesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kızlık zarı muayenesi, kadın doğum doktorları tarafından yapılmaktadır. Bu işlem devlet hastanelerinde isteğe bağlı olarak gerçekleşmez. Yalnızca yasal bir durumla ilgili araştırma yapılacağı zaman gerçekleştirilir. Bunun haricinde ise özel kliniklerde, özel hastanelerde veya muayenehanelerde kızlık zarı muayenesi yapılabilir.

Kızlık Zarı Muayenesi Ne Kadar Sürer?

Kızlık zarı muayenesi 5 ila 10 dakika içerisinde tamamlanmış olur. Eğer kızlık zarı muayenesinin ardından kızlık zarı dikimi de gerçekleşecekse tüm işlemler, genelde yarım saat içerisinde tamamlanır. 

Kızlık Zarı Muayenesi Antalya Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı muayenesi, kadın doğum uzmanı tarafından, dikkatle gerçekleştirilir. İşlem öncesinde hastaya, özel bir jinekoloji masasına uzanması istenir. Ardından ise doktor eldivenlerini takar ve vajinal dudakları aralar. Böylece kızlık zarının durumunu yalnızca bakarak değerlendirir. Uygulama sırasında herhangi bir cisim kızlık zarına temas etmez. Daha sonra ise yaptığı değerlendirmeleri birey ile paylaşır. Eğer birey isterse bu uygulamanın hemen ardından kızlık zarı dikimi de yaptırabilir. Kızlık zarı dikimi ile ilgili detaylı bilgi almak için sitemizde yer alan yazıları inceleyebilirsiniz. 

Antalya Kızlık Zarı Muayenesi Fiyatları 2024

Antalya kızlık zarı muayenesi fiyatları ve kızlık zarı dikimi fiyatları gibi konular hakkında detaylı bilgi almak için Op. Dr. Mehmet Bekir Şen ile iletişime geçebilirsiniz.


Doktora Sorun!
Call Now Button